Some more math, but light enough that I think it can go without spoilers, for when we arrive at Earth.
Since 1981 the US Army have purchased 6,724 Bradleys. Extrapolating from the relative number of people the Alliance likely has somewhere in the range of 9 times as many Makos for a total count of 60,516 which I'll round down to 60k since it's nicer to work with.
Come 2174-Q1 our Factory I and II should have upgraded to III and by Q2 our 6 new IIIs should be online. So production should be as follows:
2174-Q1 = 3xIII = 90,000
2174-Q2 = 9xIII = 270,000
2174-Q3 = 1x II, 2xIII = 270,000
2174-Q4 = 1x II, 2xIII = 270,000
2175-Q1 = 1x II, 2xIII = 270,000
2175-Q2 = 1x II, 2xIII = 270,000
2175-Q3 = 1x II, 2xIII = 270,000
2175-Q4 = 1x II, 2xIII = 270,000
We'll be producing 26k Arc Reactors between our contracts with HK and CHA per quarter. Going by current numbers the Council will likely ask us for something around 1.5m Arc Reactors in 2174 and 1.8m in 2175 or 375,000 and 450,000 Arc Reactors quarterly respectively.
Subtracting that from our productive gives:
2174-Q1 = 90,000 - 52,800 = 37,200
2174-Q2 = 270,000 - 142,800 = 127,200
2174-Q3 = 270,000 - 142,800 = 127,200
2174-Q4 = 270,000 - 142,800 = 127,200
2175-Q1 = 270,000 - 142,800 = 127,200
2175-Q2 = 270,000 - 142,800 = 127,200
2175-Q3 = 270,000 - 142,800 = 127,200
2175-Q4 = 270,000 - 142,800 = 127,200
With the Tiger's production of 30 we could produce:
2174-Q1 = 37,200 / 30 = 1,240
2174-Q2 = 127,200 / 30 = 4,240
2174-Q3 = 127,200 / 30 = 4,240
2174-Q4 = 127,200 / 30 = 4,240
2175-Q1 = 127,200 / 30 = 4,240
2175-Q2 = 127,200 / 30 = 4,240
2175-Q3 = 127,200 / 30 = 4,240
2175-Q4 = 127,200 / 30 = 4,240
Two Year Production = 30,920
So we should be quite capable of fulfilling the contract with just our current expecting production capacity. If the Alliance goes with a ten year replacement plan, which given how slow the military can be combined with the numbers and expense sounds right to me, then we'd be looking at 6k Tigers per year which maps to our production as:
2174-Q1 = 600 Tigers = 37,200 - 30 * 600 = 19,200 Excess Production
2174-Q2 = 1,800 Tigers = 127,200 - 30 * 1,800 = 73,200 Excess Production
2174-Q3 = 1,800 Tigers = 127,200 - 30 * 1,800 = 73,200 Excess Production
2174-Q4 = 1,800 Tigers = 127,200 - 30 * 1,800 = 73,200 Excess Production
2175-Q1 = 1,500 Tigers = 127,200 - 30 * 1,500 = 82,200 Excess Production
2175-Q2 = 1,500 Tigers = 127,200 - 30 * 1,500 = 82,200 Excess Production
2175-Q3 = 1,500 Tigers = 127,200 - 30 * 1,500 = 82,200 Excess Production
2175-Q4 = 1,500 Tigers = 127,200 - 30 * 1,500 = 82,200 Excess Production
Given a sales price of 20m and our profit of 12m the Alliance ends up paying 120 billion per year, oddly enough the same as they pay for the Gladius, and we end up making:
2174-Q1 = 600 Tigers @ 12m = 7,200,000,000cr
2174-Q2 = 1,800 Tigers @ 12m = 21,600,000,000cr
2174-Q3 = 1,800 Tigers @ 12m = 21,600,000,000cr
2174-Q4 = 1,800 Tigers @ 12m = 21,600,000,000cr
2175-Q1 = 1,500 Tigers @ 12m = 18,000,000,000cr
2175-Q2 = 1,500 Tigers @ 12m = 18,000,000,000cr
2175-Q3 = 1,500 Tigers @ 12m = 18,000,000,000cr
2175-Q4 = 1,500 Tigers @ 12m = 18,000,000,000cr
Nice large profit for us, lots of awesome tanks for the Alliance. Everyone wins! Expect the Batarians of course, but nobody likes them.
This is a really good point - I was worrying about how to deal with the human element, and somehow completely forgot about the CASIE. I'll rework it so that is the first priority project after QECs if Uber hasn't done it by the time I get home.
I shall take that as a challenge!